ul. Gen. Okulickiego 32
sdkkultura@gmail.com
tel. 15 810 98 15
Mapa dojazdu »

1052 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

11 listopada 2023 r.

11 listopada 2023 r. z okazji 105 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w Klubie Seniora „Pod Topolami”, który ma swoją siedzibę w SDK – odbyło się spotkanie okolicznościowe mające na celu upamiętnienie tego wyjątkowego wydarzenia, które miało wpływ na bieg historii Polski. Zamierzeniem zorganizowania takiego spotkania przez naszych stalowowolskich seniorów było pokazanie jak w muzyce
i literaturze przejawiają się najważniejsze wydarzenia polityczne, obyczajowe i kulturowe ostatniego stulecia.
Chcieli uczcić ten dzień refleksją nad przeszłością i współczesnością naszego Kraju, oprócz nostalgii i refleksji wprowadzić odrobinę radości i wdzięczności za to, że możemy żyć w Niepodległej Ojczyźnie.
Wszyscy przybyli na spotkanie dostali kotylion niepodległościowy, który jest symbolem patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.
Na początek odśpiewali wspólnie Mazurek Dąbrowskiego.
Próbowali razem odpowiedzieć na pytanie jak udało się zintegrować Polskę, co nas łączyło, co było tym czynnikiem sukcesu, dzięki któremu powstało niepodległe państwo, a ziemie które wcześniej były pod zaborami udało się zjednoczyć.
Był to niesamowity powrót do wspomnień z dzieciństwa, usłyszeliśmy o dziadkach, pradziadkach, krewnych, którzy brali udział w budowaniu Nowego Życia w Nowej Ojczyźnie. Bardzo pouczająca i wzruszająca lekcja historii.
Następnie wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne, min.: „My pierwsza brygada”, ”Piechota”, „Biały krzyż”, „Pieśń Legionów Polskich”, „Hymn AK” itd.  Ustami przybyłych o niepodległej opowiedział: Tadeusz Różewicz, Wisława Szymborska, Jan Kasprowicz – było to kolejne doświadczenie, bardzo przyjazne sercom i umysłom zebranych.
Piękna lekcja historii dla na wszystkich, tak bardzo potrzebna, żeby pamiętać o tym przywileju, jakim jest budzenie się każdego dnia w wolnym kraju.

————————-
Dofinansowano ze środków Miasta Stalowej Woli