ul. Gen. Okulickiego 32
sdkkultura@gmail.com
tel. 15 810 98 15
Mapa dojazdu »

Rękodzieło artystczne

-

Rękodzieło – to wielka pasja, w dosłownym tego słowa znaczeniu, jaka łączy Panie uczestniczące w zajęciach KOŁA MIŁOŚNIKÓW RĘKODZIEŁA działającego przy Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli.

Chociaż historia istnienia tego koła jest dość krótka (powstało we wrześniu 2012 roku), to może się ono już pochwalić wieloma osiągnięciami na razie na własnym terenie, ale i to nas cieszy.

IMG_8621Koło powstało z inicjatywy byłej mieszkanki Tarnobrzega obecnie mieszkającej na stałe w Stalowej Woli. Początkowo, w zajęciach uczestniczyło zaledwie kilka osób, które łączył jeden cel, jedno wielkie zamiłowanie i jedna wielka pasja do nowych inwencji twórczych. Powstawały nowe prace, wiele nowych pomysłów wnosiły Panie uczestniczki zajęć.

Koło nasze powoli „rozrastało” się dzięki wielu przedsięwzięciom, które podejmowałyśmy, aby ten przepiękny kierunek twórczości propagować.

W kwietniu 2013 roku zorganizowałyśmy I Regionalny Zjazd Miłośników Rękodzieła, który nie tylko możemy uważać za nasze wielkie osiągnięcie, ale i dzięki temu przedsięwzięciu „rozrosły” się nasze szeregi. W tym też samym czasie prowadzone były warsztaty z różnych technik rękodzielniczych przez osoby przez nas zaproszone – doskonale znające techniki, których uczyły. W czasie trwania Zjazdu nie zabrakło też przygotowanej przez uczestniczki koła przepięknej ogólnodostępnej wystawy naszych prac, gdzie pokazałyśmy chyba wszystko, był to „miniaturowy” przegląd naszych twórczych zainteresowań. Wg wielu oglądających naszą wystawę (w tym również były nasze lokalne media z bardzo pozytywnymi opiniami) spotykałyśmy się jedynie z samymi pochwałami, co było dla nas szczególnie ważne zachęcając do dalszej pracy.

Sierpień 2013 roku to kolejna przygoda z możliwością pokazania naszej działalności – brałyśmy udział w XV jubileuszowym Jarmarku Dominikańskim w Tarnobrzegu, gdzie miałyśmy możliwość nawiązania kontaktu z różnymi branżami rękodzielniczymi.

Bardzo ważnym dla nas był październik 2013 roku. Telewizja Kablowa STELLA zorganizowała dla nas specjalny program nagraniowy, uczestnicząc w naszym „czwartkowym” spotkaniu. Relację, niemal w całości wyemitowała w jednym z programów telewizyjnych. Poczułyśmy się bardziej dowartościowane.

Kulminacją naszych poczynań rękodzielniczych było zorganizowanie akcji Mikołajkowej dla dzieci z Państwowego Domu Dziecka w Stalowej Woli. Dzięki naszym umiejętnościom hafciarskich każde dziecko otrzymało od nas haftowane krzyżykami poduszeczki-jaśki jako własne „Przytulanki” z niepowtarzającymi się wzorami oraz trochę słodkości. Prace niektóre są tym bardziej cenne, gdyż wśród naszych „hafciarek” były i panie, które po raz pierwszy w życiu zetknęły się z haftem krzyżykowym.

W chwili obecnej koło nasze liczy około 25 osób, które są bardzo zaangażowane w propagowanie wszelkich technik rękodzielniczych co przedstawiają poniższe zdjęcia, „perełki” naszej żmudnej, ale jakże pięknej pracy płynącej z serca każdej z pań.